Jesteś tutaj
Strona główna > News > Walka o życie zaczyna się od nowa

Walka o życie zaczyna się od nowa

Wirus

Wygrana bitwa…

Gdy w 2016 roku świat odetchnął, że wygrano walkę z epidemią eboli nikt nie spodziewał się, że może wrócić już po dwóch latach. W latach 2013-2016 gorączka krwotoczna doprowadziła do śmierci ponad 11,3 tys. osób z prawie 29 tys. zarażonych. Dotknęła wtedy 10 krajów (głównie w Afryce), w tym także Hiszpanię oraz Stany Zjednoczone.

… przegrana wojna?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w Demokratycznej Republice Konga od kwietnia zmarło na ebolę już 20 osób. Od 1976 roku kraj zmaga się z chorobą już po raz dziewiąty. Wczoraj WHO dostarczyła 4 tys. dawek szczepionki przeciwko wirusowi. Jeżeli okaże się, że działa – jest to szczepionka będąca wciąż w fazie testów – organizacja prześle kolejną turę dawek.

Wirus inny niż grypa

W odróżnieniu od bardzo powszechnego wirusa grypy, ebolą nie ma możliwości zarażenia się drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi w przypadku kontaktu bezpośredniego z krwią, bądź innymi płynami ustrojowymi (np. spermą osoby, która przeżyła zakażenie). Inkubacja wirusa trwa od 2 do 21 dni, a objawy są podobne do malarii. Śmiertelność w przypadku gorączki krwotocznej jest duża, gdyż wynosi od 50 do 90%. Ostatnie badania nad wirusem z okresu ostatniej epidemii dowodzą, że jest on czterokrotnie bardziej zakaźny niż w poprzednich epidemiach. Powierzchnia wirusa nabyła w ramach mutacji łatwość przywierania do ludzkich komórek, a tym samym ułatwia to zakażenie.

Czy grozi nam epidemia?

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ryzyko wystąpienia na terenie Unii Europejskiej wirusa gorączki krwotocznej jest niewielkie. Jednakże w czasach, w których możliwość podróżowania nie jest w żaden sposób ograniczona, nie jest to niemożliwe. Tym bardziej, że w przypadku ostatniego wybuchu epidemii wirus dotarł do Hiszpanii i USA. W związku z tym bezpieczniej jest ograniczyć podróże – zwłaszcza do krajów zagrożonych ponownym wybuchem epidemii.

Źródło: Fakty Interia.pl

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: