Jesteś tutaj
Strona główna > News > Unia odpuszcza, a za Polskę bierze się ONZ

Unia odpuszcza, a za Polskę bierze się ONZ

Sądownictwo

Komisja Europejska zdecydowała o odwołaniu debaty dotyczącej praworządności w Polsce. Prawdopodobnie powodem takiej decyzji jest spór na arenie Unii Europejskiej w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym. Nieoczekiwanie w tym samym czasie Organizacja Narodów Zjednoczonych ma zaprezentować miażdżący raport poświęcony polskim reformom w sądownictwie.

Zawieszenie w Unii

Pat w jakim znalazła się Unia Europejska spowodowany jest przede wszystkim przez odmienne stanowiska dwóch czołowych polityków. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiada się za tym, by kwestię praworządności w Polsce pozostawić na razie na utrzymaniu postępowania wszczętego w ramach artykuły 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Tym samym zależy mu na tym, by porozumienie z rządem w Warszawie nastąpiło na mocy wypracowanego wspólnie z innymi krajami porozumienia. Odmienne zdanie ma wiceszef Komisji – Frans Timmermans, – który zarządza kwestiami praworządności w krajach członkowskich. Według Timmermansa powinno rozpocząć się postępowanie przeciwnaruszeniowe w związku z wprowadzoną przez PiS ustawą o Sądzie Najwyższym.

Wiceszef KE może z polskiej strony liczyć na wsparcie ze strony opozycji, organizacji pozarządowych, a także byłego prezydenta, Lecha Wałęsy. W Warszawie odbyło się również posiedzenie Europejskiej Partii Ludowej (EPP), która także wzywa słowami Josepha Daula – szefa EPP Komisję do

użycia wszelkich narzędzi, łącznie z Trybunałem Sprawiedliwości, by zapewnić, że polski rząd stosuje się do europejskiego prawa i standardów.

Sąd Najwyższy powodem problemu

Postępowanie w ramach art. 7; które zmierzało do wypracowania porozumienia pomiędzy Polską, a Unią Europejską zostało zablokowane przez wejście w życie Ustawy o Sądzie Najwyższym. Głównym jej założeniem jest doprowadzenie do usunięcia niepodporządkowanych rządowi sędziów. Ma to zostać spełnione obniżeniem wieku emerytalnego do 65. roku życia. Dotknie ona przede wszystkim I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Gersdorf. Gersforf wielokrotnie wypowiadała się negatywnie wobec zmian w sądownictwie w Polsce wprowadzanych przez rząd. Komisja Europejska uznała jednoznacznie, że wygaszenie mandatu I Prezes SN jest złamaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w art. 183. pkt 3:

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Timmermans uważa, że porozumienie z Polską jest dalekie od oczekiwań. Wprowadzenie Ustawy o Sądzie Najwyższym, a dokładnie zapis mówiący o skróceniu kadencji sędziów, był przyczyną uruchomienia art. 7.1 Traktatu o Unii Europejskiej. Zalecenia jakie zostały w jego ramach przekazane Polsce według Komisji Europejskiej nie zostały wypełnione. Komisja zdecydowała o odłożeniu w czasie debaty o Polsce. Nie podano jednak kiedy ostatecznie debata się odbędzie.

ONZ stawia Polsce zarzuty

Tak jak niespodziewana była decyzja o odłożeniu debaty przez Komisję Europejską, równie niespodziewanie Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych opublikowała raport poświęcony polskiemu sądownictwu. Polska została zmiażdżona przez wypunktowanie błędów jakich dopuszczono się wobec zmian w reformach wymiaru sprawiedliwości. Raport sięga aż do zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a więc dotyczy wszystkich zmian jakie w prawie poczyniono od tego momentu. Diego Garcia-Sayan, który przygotował raport wypunktował błędy takie jak brak szerokich konsultacji ze środowiskami prawniczymi, wprowadzanie zmian w zbyt szybkim tempie, a także złamanie zasad trójpodziału władzy. ONZ zaznacza, że

Trybunał Konstytucyjny był pierwszą ofiarą jednostronnego ataku, a po jego pomyślnym wykastrowaniu rząd podjął znacznie szerzej zakrojone reformy.

Garcia-Sayan nie pominął również działań Polskiej Fundacji Narodowej, która miała swoją kampanią zdyskredytować sędziów w oczach społeczeństwa. Najważniejsze zalecenia płynące do Polski, to wycofanie przepisów, które uzależniają sądy powszechne od Ministra Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy od Prezydenta oraz wycofanie zmian w ustawie o KRS i przywrócenie poprzedniego składu rady.

Źródło: RP.plRMF24.pl

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: