Jesteś tutaj
Strona główna > News > Skarbówka rozliczy nam PIT

Skarbówka rozliczy nam PIT

Podatek dochodowy

W 2019 roku dojdzie do rewolucji w systemie podatkowym. Ministerstwo Finansów chce doprowadzić do tego, by to nie Kowalski rozliczał swój PIT. Ten obowiązek przejmie urząd skarbowy właściwy dla jego miejsca zamieszkania. Zmiana będzie dotyczyć na razie osób fizycznych zatrudnionych na umowach o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

Dostępne rozwiązania

Warto wiedzieć, że także teraz była możliwość pobrania wstępnie wypełnionego przez skarbówkę PIT-u. Nie ma w nim jednak ujętego przychodu za mijający rok podatkowy oraz ulg, z których podatnik może skorzystać. Wszystko trzeba będzie policzyć samemu. Innym rozwiązaniem jest też wniosek o wypełnienie za nas zeznania podatkowego przez urzędników. Nie jest to rozwiązanie popularne wśród podatników, być może dlatego, że nie każdy o tym rozwiązaniu wie.

Planowane zmiany

Nowy pomysł ministerstwa zakłada, że ulga dla rodziców na dzieci będzie wyliczona automatycznie. Jedyne co trzeba będzie zrobić, by skorzystać z tego rozwiązania, to wejść na stronę Ministerstwa Finansów i zatwierdzić tak wypełnione zeznanie podatkowe. Ze względu na fakt, że PIT będzie wypełniony odgórnie, ewentualne błędy, które mogą się pojawić, będą uwzględniane na korzyść podatnika. Winą za błędnie wypełnione zeznanie zostanie obarczony urząd skarbowy. Rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo będzie dużym ułatwieniem względem obecnie dostępnych możliwości. Wciąż jednak na podatniku spoczywać będzie obowiązek dodania innych – niż na dzieci – ulg, a także wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1% podatku.

Kto i jak skorzysta ze zmian w PIT

Zmiany, które wprowadza resort dotyczyć będą w przyszłym roku osób, które rozliczają PIT-37 oraz PIT-38 (podatnicy osiągający dochód z zysków kapitałowych). W 2020 roku wachlarz zeznań podatkowych zostanie poszerzony o PIT-36 i 36L (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą). Wypełniony przez skarbówkę formularz pobierzemy ze stron ministerstwa po czym możemy z niego skorzystać zatwierdzając PIT, wyedytować dopisując dodatkowe ulgi i określając OPP, albo w całości odrzucić wypełniając zeznanie samemu. Co ważne, w ostatnim przypadku, w dalszym ciągu PIT będzie można wypełnić w formie papierowej składając go bezpośrednio w urzędzie. W niektórych przypadkach ta forma składania PIT-u urasta do rangi sportu narodowego ostatniego możliwego dnia na złożenie zeznania.

Źródło: RMF24.pl

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: