Jesteś tutaj
Strona główna > News > Singapur miejscem na szczyt

Singapur miejscem na szczyt

USA Korea Płn

Polski akcent w układance

Po tygodniach niepewności wszystko stało się jasne, że do spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem nie dojdzie w Polsce. Warszawa była brana pod uwagę jako potencjalne miejsce szczytu ze względu na fakt, że stolica Polski dysponuje „przestronną” – jak podaje Bloomberg – ambasadą Korei Północnej. Poza tym, w lipcu ubiegłego roku to właśnie Warszawa była pierwszym miejscem w Europie, w którym prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił publiczne przemówienie. Komentatorzy choć oczywiście podchwycili temat polski jako swoistego mediatora, z dystansem odnosili się do tego. Jako argument przywołując fakt, że przywódca Korei Północnej nie porusza się innymi środkami lokomocji niż pociągami. Tym samym pozostałe lokalizacje przytaczane przez Bloomberga, a zlokalizowane w Europie można było potraktować tylko jako ciekawostkę. Poza Warszawą redakcja uwzględniała bowiem Sztokholm, Helsinki, Oslo, Pragę oraz Genewę. Z Azjatyckiej części świata do wyboru były takie miasta jak Ułan Bator, Bangkok oraz…

Singapur

To właśnie w tym mieście doszło do historycznego spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z prezydentem Tajwanu Ma Ying-jeou. Singapur utrzymuje również stosunki dyplomatyczne zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Koreą Północną.

Dziś o 16:37 (polskiego czasu) wszystko stało się jasne, gdy na Twitterze prezydent USA napisał, że:

Bardzo oczekiwane spotkanie Kim Dzong Una odbędzie się w Singapurze 12 czerwca.

Trump wyraził również nadzieję, że obaj przywódcy wypracują wspólne porozumienie, które przyczyni się do szerzenia pokoju na świecie.

Historia dzieje się na naszych oczach

Sam przywódca Korei Północnej poczynił ostatnio wiele starań – nawet jeśli są tylko wykalkulowanym dyplomatycznym zabiegiem PRowym – mających na celu „ocieplenie” wizerunku siebie oraz swojego państwa. W ostatnim czasie doszło do dwóch spotkań ze wspomnianym już prezydentem Chin, a także do historycznego momentu, w którym przekroczył słynny 38. równoleżnik, który wyznacza granicę pomiędzy oboma Koreami. Po stronie Korei Południowej spotkał się wtedy z prezydentem Moon Jae-inem.

Czas pokaże do czego doprowadzi szczyt. Czy oczekiwania Donalda Trumpa staną się rzeczywistością, czy też dojdzie do pogłębienia konfliktu.

Źródło: Bloomberg, RP.pl

2 thoughts on “Singapur miejscem na szczyt

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: