Jesteś tutaj
Strona główna > News > Polska dostanie mniej pieniędzy

Polska dostanie mniej pieniędzy

Euro

Już we wtorek Komisja Europejska przedstawi nową metodologię podziału pieniędzy przeznaczanych na politykę spójności. Jeśli zostanie zaakceptowana przez wspólnotę, Polska dostanie aż o 23% mniej środków niż obecnie.

Ile dostanie Polska?

W ramach zbliżającej się tzw. „siedmiolatki”, czyli budżetu Unii Europejskiej, w latach 2021-2027 Polska otrzyma 64,4 mld €. Dla porównania, obecnie Polska w ramach polityki spójności dysponuje środkami w wysokości 83 mld €. Pomimo cięć to i tak Polska, będzie największym beneficjentem tego programu. Nowa metodologia podziału środków wspólnotowych uderza przede wszystkim w kraje Europy Wschodniej, a najwięcej zyskają kraje Europy Południowej, jak Włochy czy Hiszpania.

Cięcia budżetowe dotknęły jeden z najważniejszych programów

To właśnie Polska straci najwięcej spośród wszystkich beneficjentów. Według nowych założeń, największe cięcia mogły wynieść 24%, a maksymalne podwyżki mogły osiągnąć 8%. Polityka spójności w całkowitym budżecie Unii Europejskiej została obcięta o 10%. Dotychczas podział środków na politykę spójności odbywa się na podstawie wskaźnika PKB w przeliczeniu na mieszkańca w danym regionie. W Unii istnieją trzy kategorie regionów: takie, które mają PKB poniżej 75% średniej unijnej na mieszkańca, regiony z PKB pomiędzy 75, a 90% oraz te, w których PKB jest wyższe niż 90%. Nowe założenie zakłada, że przynajmniej 80% środków będzie zależeć od wysokości PKB regionu. Pozostałe 20% Komisja Europejska rozdzieli do krajów, które wymagają działań mających na celu np. obniżenie bezrobocia wśród młodych czy też konieczność dostosowania do zmian klimatycznych.

Polska oburzona

Minister Innowacji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, uważa, że wyliczenia Komisji Europejskiej nie są prawdziwe. Według niego środki przeznaczone na politykę spójności powinny być niższe nie o 23, a maksymalnie o 10%. Wtórował mu Konrad Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że:

Takie propozycje nie przejdą. Mamy szeroki obóz państw, które nie podzielają rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską […] podział środków z polityki spójności musi być sprawiedliwy, a kraje regionu powinny być traktowane uczciwie na tle innych potrzeb i innych regionów.

Dodał również, że cięcia, jakimi została dotknięta Polska nie są do zaakceptowania przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Budżet ’21-’27

Przyjęty 2 maja przez Komisję Europejską budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wynosi 1,279 bln €. Został jednak skrytykowany przez analityków Parlamentu Europejskiego. Według nich Komisja manipulowała liczbami i tam gdzie było to wygodne uwzględniono ceny wraz z inflacją, a tam gdzie było to niewygodne bez inflacji.

Polska jest w czołówce krajów, jeśli chodzi o wykorzystanie i inwestycje poczynione ze środków polityki spójności. Środki są inwestowane w budowę dróg i kolei, innowacje, wsparcie przedsiębiorców, ochronę środowiska, a także edukację i kulturę. Niższe środki dla Polski mogą spowodować wolniejszy rozwój kraju względem krajów Europy Zachodniej.

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: