Jesteś tutaj
Strona główna > Felieton > Polska będzie musiała uznać małżeństwa homoseksualne

Polska będzie musiała uznać małżeństwa homoseksualne

Małżeństwa homoseksualne

 

Polska jako członek Unii Europejskiej będzie musiała uznać małżeństwa homoseksualne. Pytanie dlaczego tak późno oraz dlaczego tylko połowicznie? Na te pytania odpowiedź zawarta jest w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przeciwko Rumunii.

Wyrok w imieniu Unii Europejskiej

Państwa członkowskie […] nie mogą naruszać swobody pobytu obywatela Unii Europejskiej na swoim terytorium, odmawiając wydania jego mającemu tę samą płeć współmałżonkowi, będącemu obywatelem państwa nienależącego do Unii, pochodnego prawa pobytu na swoim terytorium.

Tymi słowami Trybunał Sprawiedliwości uznał, że pomimo zapisów prawa uznających małżeństwo tylko jako związek kobiety i mężczyzny, państwa członkowskie będą musiały uznać legalnie zawarte poza jego granicami małżeństwo osób tej samej płci. Prawo to jednoznacznie odnosi się do wolności przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej.

Organizacje LGBT w euforii

Niestety dla 2 milionowego środowiska osób LGBT jest to tylko połowiczne zwycięstwo. Wyrok nie oznacza bowiem, że „państwo członkowskie jest zobowiązane do wprowadzenia w swoim prawie krajowym instytucji małżeństwa homoseksualnego” jak TSUE podał w komunikacie medialnym. Pomimo tego, otwiera drogę do tego, by na równi z małżeństwem było traktowane małżeństwo np. Polaka z Francuzem czy Hiszpanem. Jednocześnie ostudzić trzeba emocje par homoseksualnych, które marzą o małżeństwie zawartym poza granicami Polski. Takie małżeństwa mogą zostać podważone przez prawo krajowe, a tym samym nie zostaną uznane przez Polskę. W komunikacie prasowym niejasno ujęto to przez fakt, że:

Swobodne przemieszczanie się osób może podlegać ograniczeniom niezwiązanym z przynależnością państwową zainteresowanych osób, jeżeli ograniczenia te opierają się na obiektywnych względach interesu ogólnego oraz są proporcjonalne do uzasadnionego celu realizowanego przez prawo krajowe.

Innymi słowy, homoseksualna turystyka małżeńska może zostać uznana przez Polskę jako nieważna. I tutaj Prawo i Sprawiedliwość, które głośno sprzeciwia się zwiększeniu praw osobom będącym w związkach homoseksualnych, będzie miało ogromny dylemat. Z jednej strony wyrok, któremu Polska musi się podporządkować, a z drugiej fobia wobec środowisk LGBT. Może po raz kolejny Unia będzie zmuszona do ukarania Polski, która sprzeciwi się zmianom? Musimy poczekać na to, by się o tym przekonać.

Kamień milowy do zmian

O ile Polska nie ma obowiązku wprowadzenia instytucji małżeństw, a nawet związków partnerskich osób tej samej płci, o tyle wyrok Trybunał Sprawiedliwości może zapoczątkować zmiany w polskim prawie. Będzie trzeba dostosować je do wyroku. Co za tym idzie Polska musi umożliwić swoim obywatelom wspólne rozliczanie się małżonków tej samej płci, a także zezwolić na uzyskiwanie informacji o stanie zdrowia oraz decydowania o leczeniu współmałżonka. Także prawo do dziedziczenia po sobie będzie musiało zostać zmienione. Po dostosowaniu prawa, będziemy o krok od wprowadzenia w naszym kraju przynajmniej instytucji związku partnerskiego.

Związki partnerskie w Polsce

Odnoszę jednak wrażenie graniczące z pewnością, że Prawo i Sprawiedliwość nie wprowadzi nawet instytucji związku partnerskiego. Może to być jednak szansa dla kolejnych rządów, które obejmą władzę po PiSie? Patrząc na sytuację środowisk LGBT w Polsce na przestrzeni lat widać, że jako wyborcy są potrzebni, ale po wyborach nic się w ich sprawie nie zmienia. Sojusz Lewicy Demokratycznej, któremu najbliżej do środowisk LGBT, oszukał swoich wyborców i nie wprowadził ustawy o związkach partnerskich do Sejmu. Ten sam scenariusz powtórzył się w czasach koalicji Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym. O ile sama PO na sztandarach kampanii nosiła wprowadzenie związków partnerskich w kraju, o tyle chyba bojąc się koalicjanta porzuciła ten pomysł.

Czy w Polsce istnieje jednak jakakolwiek partia, która słowa przemieni w czyny i homoseksualiści będą mogli zawrzeć legalny i uznany prawem związek? Śmiem wątpić. Nadzieję niesie projekt polityczny, który sygnować będą m.in. były poseł .Nowoczesnej Ryszard Petru, prezydent Słupska Robert Biedroń oraz Barbara Nowacka. Na ten projekt przyjdzie nam jednak poczekać do zakończenia wyborów samorządowych.

Źródło: na:TematWyrok w sprawie C-673/16

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: