Jesteś tutaj
Strona główna > News > List polecony dostaniemy na maila

List polecony dostaniemy na maila

Polecony trafi na e-mail

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza zrewolucjonizować rynek usług pocztowych. Powstanie system, który ma na celu ułatwić kontakt instytucji publicznych z petentami. List polecony otrzymamy od Narodowego Operatora Cyfrowego na skrzynkę mailową.

Korzyści i straty

Założenie rządu jest proste. Polecony zostanie wysłany bezpośrednio na skrzynkę mailową odbiorcy. Tym samym zostanie uznany za doręczony, a więc nie będzie możliwości odwołania jeśli zainteresowany nie poczyni wymaganych działań w określonym w wiadomości czasie. Poza tym e-polecony ma przynieść ogromne oszczędności budżetowe. Wyliczono bowiem, że w przeliczeniu na mieszkańca rocznie wydaje się ok. 195 zł na cele związane z obsługą takiej korespondencji.

Nowy podmiot na rynku

Prawo i Sprawiedliwość zamierza utworzyć specjalny podmiot, który będzie obsługiwał cały system. Narodowy Operator Cyfrowy, bo tak ma się nazywać ma już potencjalnego kandydata, który przejąłby obsługę systemu. Mowa o Poczcie Polskiej. Jednakże Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że operator zostanie wybrany w formie konkursowej. NOC ma być wybierany na pięcioletnie okresy, po których odbywać się będą kolejne konkursy. Mogą do nich stanąć nie tylko konkurencji Poczty Polskiej (np. InPost), ale nawet banki. Według ministerstwa rozwijają coraz więcej usług online, a niektóre sprawy urzędowe (np. wniosek o „500+) można złożyć za ich pomocą.

Niedaleka przyszłość

Rząd zakłada, że projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie NOC ma powstać na przełomie III i IV kwartału. Wejście w życie zmian przewiduje się na I kwartał 2019 r. Pierwszymi – testującymi działanie systemu – instytucjami, które skorzystają z usługi będą sądy. I w tym miejscu należy mieć na uwadze, że w ten sposób dostarczony list ma zostać uznany za doręczony do odbiorcy. Co za tym idzie terminy wskazane w takiej wiadomości będą wiążące. Nie będzie można w związku z tym powołać się na to, że list nie został doręczony. Tym samym od momentu doręczenia odbiorca będzie musiał dokonać wyznaczone w korespondencji czynności, tj. stawić się na rozprawie, bądź odwołać od wyroku.

Wolny wybór Kowalskiego

O ile jednak elektroniczną skrzynkę pocztową będą posiadały wszystkie urzędy, o tyle na odbiorcę ten obowiązek nie zostanie nałożony. Usługa dla wszystkich będzie nie tylko darmowa, ale przede wszystkim opcjonalna. W związku z tym będziemy mogli wybrać czy nasza korespondencja polecona zostanie przekonwertowana i wysłana mailowo, czy też otrzymamy awizo i będziemy zmuszeni udać się po odbiór korespondencji na pocztę.

Źródło: RP.pl

Dodaj komentarz

Top

%d bloggers like this: